Как да изберем добра месомелачка от Кауфланд: видове и функции
В средата на 19 век първата месомелачка се появява, за да замени ножа и да помогне на хората. Това значително улесни и ускори приготвянето на каймата. През първата половина на 20-ти век този уред става просто незаменим в кухнята. Днес почти всяка домакиня има това полезно устройство в арсенала си.
Първо се появяват механичните (ръчни) месомелачки и тогава, за още по-голямо удобство, се създават и електрическите. И в двата случая те изпълняват една и съща функция, но разликата в употребата е много забележима:
- Ръчната месомелачка ще отнеме повече време и усилия за подготовката на каймата;
- Електрическата месомелачка върши работата си за няколко минути.
Основното нещо, когато избирате месомелачка, е внимателно да разберете нейните функции и възможности, за да изберете правилния модел.
Видове месомелачки
Електрическите месомелачки могат да бъдат разделени на два основни типа:
- домакински – предназначени са за домашна употреба, имат компактни размери, универсални са и са лесни за използване;
- промишлени – те се отличават с висока мощност, издържат на големи натоварвания и работят без повреди дълго време непрекъснато.
Всеки от тези видове има множество модели с различен дизайн, опции и технически възможности.
Домакински месомелачки
Основното нещо, на което трябва да обърнете внимание при избора на месомелачка за домашна употреба, е мощността. Други важни показатели за домакинска месомелачка са:
- максимална продължителност на непрекъсната работа;
- качеството на материалите, от които са изработени тялото и частите;
- вместителен капацитет на контейнера (т.е. колко може да се зареди наведнъж);
- спазване на стандартите за безопасност;
- блокираща функция (осигурява и допълнителна сигурност).
Мощните месомелачки лесно се справят с нарязването на месо. Ако мощността не е достатъчно висока, тогава твърдите парчета могат да се забият. В този случай е много удобно да използвате функцията за обратно въртене на вала (реверс). Достатъчно е да спрете месомелачката, да натиснете и задържите бутона „Реверс“. Работният вал започва да се върти в обратна посока и всички твърди части на месото или жилата излизат.
Някои модели имат специални пластмасови предпазители. Те предпазват двигателя от прегряване, ако случайно попадне кост. Друга полезна опция е системата за термичен контрол – когато двигателят загрее до максималната стойност, те просто се изключват.
Характеристики на месомелачки
Според метода на работа се разграничават два вида месомелачки:
- тип барабани;
- на винт.
В ударната месомелачка месото не се усуква, а се нарязва със специални ножове. Този метод на смилане прави каймата много сочна. Често се вграждат в кухненски робот.
Месомелачките тип винт най-често се изработват като отделно устройство. Снабдени са с работен вал (винт), който върти и усуква месото.
Особено внимание трябва да се обърне на ножовете за месомелачките. Само ножове от висококачествена стомана могат да смилат месото добре и бързо на кайма. След това е достатъчно да ги заточвате 1-2 пъти годишно, така че месомелачката да продължи да работи добре. Някои модели са оборудвани със самонаточващи се ножове. Ножовете също са с двойно острие. Тогава те могат да бъдат поставени от двете страни, а експлоатационният им живот, е два пъти по-дълъг.
Ножовете, работните валове и решетките изпитват големи натоварвания при смилане на месо и следователно трябва да са метални.
Как да изберем месомелачка за дома?
Когато избирате практичен модел месомелачка за дома, трябва да обърнете внимание на дизайна, размерите и лекотата на използване. Добре е, ако е оборудван с допълнителни функции. Много е удобно, когато допълнително се прикрепят различни дюзи. С тях можете да смилате месо, зеленчуци и плодове, като получавате различни по форма и големина парчета.
Съществуват много популярни приставки-аксесоари за месомелачки, като:
- сокоизстисквачки (за цитруси или домати);
- шредер;
- воденица;
- дюзи за рязане на кубчета;
- дюзи за бисквити;
- дюзи за правене на макрони;
- ренде-резачка;
- накрайници за картофени палачинки;
- дюзи за „кебе“.
Не забравяйте да проверите наличието на тласкачи, решетки с различни диаметри и остри ножове.
Индустриални месомелачки
Тези видове месомелачки се различават в зависимост от предназначението, за което са произведени. На първо място са важни следните показатели:
- мощност на месомелачката;
- вид доставка на месо;
- брой ножове.
Според метода на работа промишлените месомелачки се разделят на:
- ръчен;
- автоматичен (месото се поставя в бункера и работата започва след натискане на бутона за стартиране).
Стандартно трябва да има: работен вал, решетка и едностранен нож. Броят на ножовете може да варира и това зависи за какъв вид производство е предназначена месомелачката. Колкото по-висока е мощността на такава месомелачка, толкова по-голяма е нейната производителност.
Познавайки всички тези точки, можете да изберете полезен и висококачествен помощник, с когото е удобно да работите в кухнята и който ще продължи да ви служи дълго време. Приятно пазаруване!