Как да изберем протектор за матрак от Кауфланд?
Протекторът за матрак представлява калъф, който защитава повърхността на матрака и го предпазва от повреди и замърсявания. Той допринася за създаването на идеална хигиена на леглото.
При продажба на матрак повечето фирми предлагат подматрачна рамка като допълнителна покупка, тъй като някои матраци имат свалящ се калъф, който може да се пере, а други не. Във втория случай премахването на мръсотията е почти невъзможно.
Как да изберем протектор за матрак? Какви материали, видове и модели протектори за матраци съществуват?
Видове протектори за матраци
- Класически протектор. Той е съставен от лек и тънък слой, изработен от естествени, синтетични или комбинирани материи. Предотвратява повърхностното износване, замърсяване и ожулвания. Има опънати модели със страна, с една еластична лента по периметъра и с четири еластични ленти в ъглите.
- Водоустойчив протектор. Удобен двуслоен калъф със специална мембрана, ограничаваща проникването на течности и приятно мека материя. Предпазва матрака от намокряне.
- Медицински протектор. Обикновено е изработен от бариерна тъкан с PVC покритие за защита на матрака от кръв, урина и различни лекарства. Затваря се с цип от три страни и има огнеупорен състав. Не противоречи на изискванията на BS 7175. По правило се използва в лечебни заведения и е незаменим при лежащо болни.
- Детски протектор. Изработва се от дишаща мембранна материя, която осигурява достъп на въздух до тялото на детето и предотвратява проникването на влага и прах, така че по време на сън детето да не изпитва дискомфорт. Такъв продукт има високи хигиенични и хипоалергенни свойства.
- Антибактериален протектор. Съставът му включва специални импрегнации, които блокират проникването на прахови акари в матрака и не позволяват размножаването на патогенни бактерии и плесени. Идеален е за страдащите от алергии.
Материали за изработка
Протекторите за матраци се изработват от естествени, синтетични и комбинирани материи, всяка от които има своите плюсове и минуси.
- Естествени протектори – памук, коприна и вълна. Екологични и хигиенични продукти, които обаче се предлагат на доста висока цена.
- Синтетични протектори – холофибър и поликотон. Имат отлични хипоалергенни характеристики и висока устойчивост на износване. Перфектно запазват оригиналния си вид за дълго време и имат достъпна цена.
- Комбинирани протектори – съставът включва вълна, памук и изкуствени влакна. Използва се в производството на универсални продукти от типа „Зима-лято“.
Тип монтиране
- С гумени ленти по ъглите. Фиксира се в ъглите на матрака с еластични ленти. Предлага се в цената.
- Еластичен навсякъде. Много удобен за монтаж. Перфектно се фиксира върху ортопедичен матрак.
- Цялостен. Той не се свлича, тъй като е опънат плътно като калъф. Преди закупуване е препоръчително да сравните височината на страната и височината на матрака.
- Протектор с цип. Затваря се от всички страни, осигурявайки пълна защита.
Съвети за избор
Трябва предварително да решите каква подматрачна рамка ви е необходима. Трябва да се има предвид, че чрез закупуване на продукт в интернет спестявате 25-30% от цената му в обикновен магазин.
Направете точни измервания на вашия матрак, така че покритието на матрака да го покрива напълно.
За зимата изберете продукт, който включва вълна, хавлиена материя или холофибър, а за лятото – заложете на тънка подложка за матрак, изработена от естествени тъкани.
За бебета се препоръчва закупуване на влагоустойчиви калъфи за матраци.
Хората, които имат проблеми с гръбначния стълб, трябва да обърнат внимание на горната част, която ви позволява да изравнявате повърхността за спане.
За страдащите от алергия са подходящи хипоалергенни и антибактериални опции.
Протекторът за матрак трябва да бъде изработен от добре изпран и устойчив на износване материал. Най-добрият вариант е памучен ватиран продукт.