Какви автомобилни гуми от Кауфланд да изберете: тесни или широки?
Буквално преди 10 години на въпроса: „какъв размер гуми е най-подходящ за зимна употреба“, на всеки ъгъл можете да чуете отговора, че най-добрият размер би бил малко по-тесен от тези, използвани през лятото. Тенденциите обаче се променят с времето. Това, което беше преди 10 години, вече не е актуално или не е толкова ефективно днес.
Технологиите непрекъснато се развиват. Това важи и за процеса на производство на автомобилни гуми. Размерите на автомобилите също са претърпели някои промени. За да разберете правилно всички тънкости, е необходимо да проучите подробно свойствата на автомобилните гуми, както и плюсовете и минусите на един или друг размер.
Каква трябва да е ширината на гумите?
Ширината на гумата не е нищо повече от разстоянието между външната и страничната повърхност на гумата. Ширината се измерва само в момента на пълно напомпване на гумата, когато материалът е напълно изправен. Поради заоблената форма, определянето на точната ширина може да бъде изключително трудно. В допълнение към това, някои производители премахват ръбовете на гумите си, за да подобрят работата им. Което допълнително усложнява процеса на самостоятелно измерване. За да получите точни резултати, трябва да обърнете внимание на маркировката на гумата, тъй като тя съдържа цялата необходима информация за датата на производство и размерите. Първата цифра в маркировката е размерът на гумата в милиметри.
Понякога гумите са маркирани и с диаметър. Посочено е в инчове, за да намерите подходящ модел и когато купувате, трябва да обърнете внимание на този конкретен параметър. В никакъв случай не трябва да надвишава 30% от номиналния размер на джантата, защото в противен случай могат да възникнат сериозни проблеми на пътя. Не трябва да надхвърляте границата, обявена от производителя.
Повечето шофьори, въпреки съветите, предпочитат да инсталират тесни зимни гуми. Аргументирайки това с факта, че те ви позволяват да увеличите триенето, поради по-малко сцепление с повърхността. В допълнение, те не се страхуват от кал, за разлика от широките модели. В допълнение към горното, тесните гуми имат следните предимства:
- Имат най-доброто сцепление на лед.
- Имат по-ниска цена.
- Те ви позволяват да пестите гориво, като намалявате теглото на автомобила.
- Те са най-добрата алтернатива за автомобили без допълнителен волан.
В резултат на това можем да кажем, че тесните гуми се представят по-добре на хлъзгави пътища, в снежни преспи извън града, както и в киша при сняг. Те са много по-ефективни при екстремни зимни условия от техните по-големи конкуренти.
Минуси на тесните зимни гуми
На първо място страда маневреността на автомобила, както и комфортът при шофиране по асфалт. Освен това на тях колата набира скорост много по-дълго, забавя се по-трудно поради по-малкото сцепление и се контролира по-лошо.
Ако възнамерявате да използвате автомобила в условия с добре почистени пътища, трябва да дадете предпочитание на по-широките модели. В допълнение към това, те изглеждат по-естетически приятни от своите колеги, което е много важно за ценителите на красотата на автомобила.
Плюсове и минуси на широките гуми
Преди да изберете един или друг модел за вашия автомобил, трябва да разберете предимствата и недостатъците на широките модели.
Експертен съвет
На първо място, широките гуми имат много повече сцепление, в резултат на което автомобилът значително увеличава маневреността и комфорта при шофиране на асфалт. С тяхна помощ колата набира скорост по-бързо, спира и управлява по-лесно. В допълнение към горните предимства, широките гуми имат следния брой предимства пред аналозите:
- Намалява риска и времето от подхлъзване на настилката при рязко движение.
- Гумата се нагрява много по-малко.
- Има по-дълъг експлоатационен живот в сравнение с аналозите.
- Увеличава устойчивостта на автомобила към неравностите на пътната настилка.
- Има по-привлекателен външен вид.
- Широките опции се представят добре на суха настилка, но на мокри повърхности вършат добра работа.
Минуси
Въз основа на предимствата на тесните гуми, описани по-горе, може да се заключи, че широките опции също имат много недостатъци:
- Гумите са тежки, което увеличава теглото на автомобила. Това се отразява негативно на икономията на гориво.
- По-малка стабилност на мокра настилка или в кал от мокър сняг.
- Натоварването на компонентите на окачването на автомобила се увеличава, което води до по-висока степен на износване.
- От гореизложеното можем да заключим, че широките гуми не са подходящи за всеки шофьор. Изборът трябва да се направи въз основа на вашите задачи, като изберете гуми за условията на работа на автомобила. Това е единственият начин да постигнете желания резултат.
Как да изберем надеждни зимни гуми?
Зимните гуми за кола са като висококачествени ботуши за човек. Гумите се използват за безопасността на водача и неговите пътници. Такива гуми са проектирани така, че автомобилите да могат да се използват при температури от + 7 ° C и по-ниски.
Опитните шофьори разбират, че при + 7 ° C и при по-ниски температури е време за смяна на гумите. В края на есента вече трябва да имате готови за монтаж зимни гуми. За да спестите пари, най-добре е да закупите зимен комплект през лятото, когато цената е по-достъпна. Освен това през февруари и март можете да закупите и зимни гуми на изгодна цена. Точно тогава трябва да закупите зимни гуми за вашия автомобил.
Кога да смените гумите с нови?
Ето няколко съвета, които ще ви помогнат да решите дали да купите нови гуми за вашия автомобил:
- Носене на протектор. 4 мм. Се считат за критично износване. Днес има модели, на които има специален индикатор или цветни ивици, които ще ви помогнат да разберете навреме колко сериозно е износването;
- Носене на еднакви гуми. Ако от една страна износването е очевидно по-голямо, тогава трябва да обърнете внимание на подравняването на колелата или да помислите за пълна смяна на гумите;
- Наличието на дефекти. Поради шофиране по разбити пътища могат да се появят различни порязвания и дупки в гумите. Не шофирайте, ако гумите имат някакъв дефект. Това може да причини сериозен инцидент.
Видове гуми
Гумите с шипове са популярен продукт през зимата. Без тях шофирането по заледени пътища е изключително трудно. Колата ще се плъзга и постоянно ще влиза в преспи, което определено ще доведе до непредвидени последици. Важно е да разберете, че шофирането по асфалт на гуми с шипове е много неудобно.
Такива модели имат няколко недостатъка, на които трябва да обърнете внимание:
- Гумата издава силни звуци, ако колата се движи по асфалт;
- Ако пътят е мокър или сух, тогава спирачният път на автомобила се увеличава значително и вероятността от поднасяне също се увеличава сериозно.
Ако говорим за гуми без шипове, те ви позволяват да осигурите отлично сцепление на мокри или заснежени пътища. Ако живеете в регион, където често вали, тогава трябва да изберете модели в европейски стил, но за райони, където постоянно вали сняг, най-добре е да изберете скандинавски модели. Гумите без шипове обаче имат важен недостатък – не трябва да се използват при движение по заледени пътища.
Сега трябва да отговорите на въпроса: шипове или велкро? На първо място, трябва да анализирате условията за използване на автомобила. Ако постоянно шофирате из града с кола, тогава е най-добре да обърнете внимание на безшумните модели без шипове. И ако често шофирате извън градския дявол, тогава е по-добре да изберете версия с шипове.
Има и всесезонни гуми. Можем да кажем, че това е компромис между двата предишни варианта. Важно е обаче да се разбере, че те са по-подходящи за европейската зима, но за сурови северни зими, не се препоръчват.
Основни характеристики
- Размерът. Всичко е ясно с тази характеристика, тъй като производителят на автомобила винаги посочва необходимите размери на гумите за вашия автомобил;
- Шарка на протектора. Симетричният модел е чудесен за заснежени и заледени пътища, но по време на размразяването такива модели не се препоръчват. В този случай е по-добре да обърнете внимание на гуми с насочен модел. Но тази опция не е подходяща за шофиране с висока скорост. Освен това тази опция създава голямо количество шум. Третият вариант е асиметричен модел. Тази опция перфектно премахва влагата и е подходяща за шофиране в киша. Но цената на такива модели е доста висока.
Полезна информация за зимните гуми
- Зимните модели са със „снежинка“. Такава маркировка може да разкаже много полезна информация, която е важна за шофьорите;
- Датата на производство може да се види, ако обърнете внимание на страничната повърхност и е четирицифрен код. Първите две цифри показват на шофьора седмица, а останалите две – година;
- Срокът на експлоатация е в рамките на 2-4 сезона;
- Много често шофьорите купуват използвани гуми. Важно е да се разбере, че такива спестявания могат да доведат до негативен ефект. С течение на времето гумата губи свойствата си. Дори гума, която изглежда много добре, може да не е с високо качество.
Експертен съвет
Когато избирате гуми, трябва да следвате няколко правила:
- Не се препоръчва да купувате гуми само за задвижващия мост. Това може да причини подхлъзване;
- Ако искате да увеличите живота на гумата, тогава трябва да пренаредите гумите от една ос на друга около веднъж на всеки 8000 км;
- Ако колата е с гуми, които използвате вече няколко сезона, тогава трябва да поставите по-добър чифт на задния мост. По този начин рискът от подхлъзване ще бъде значително намален.
Никога не купувайте гуми на случаен принцип, в противен случай ще изложите на риск живота си и живота на пешеходците. Ако имате някакви въпроси относно закупуването, съхранението и експлоатацията на гуми, тогава трябва да говорите със специалисти, които продават гуми. Висококвалифицираните специалисти ще ви помогнат да изберете най-подходящите гуми за вашия автомобил.