Течността за миене на стъклото е замръзнала – какво да правя?
Въпреки че зимата е задължителен сезон, студът винаги идва неочаквано и ни изненадва. Купете вашата Зимна течност за чистачки от Кауфланд.
Неочакваното пристигане на студено време причинява много неудобства на шофьорите, защото някои хора са забравили да преминат към зимни гуми, други да подготвят акумулатора, а трети имат вода в контейнера за миене, която просто е замръзнала с настъпването на студеното метеорологично време.
За разлика от проблемите с акумулатора или преминаването към зимни гуми, проблемът със зимната течност за чистачки не е толкова страшен. Какво трябва да направя, ако замръзне?
Защо течността за чистачки замръзва?
В резервоара за миене много шофьори през пролетта, лятото и есента имат най-простата вода, която замръзва при минусови температури. Това е логично, но в райони с особено ниски температури дори незамръзващото може да замръзне, чиято точка на изливане е приблизително -25 градуса. И разреденият незамръзващ разтвор ще започне да кристализира при нулева температура.
Често срещани грешки на водача
Шофьорите, които се опитват да решат проблема със замръзналата течност в резервоара за миене, обикновено чуват от други „опитни“ шофьори съвет, който всъщност се оказва не само неефективен, но дори и по-вреден. Ето няколко примера:
- Използване на топла вода. Всъщност горещата вода, налята в резервоара за миене, няма да реши проблема и има няколко причини за това: първо, този метод ще бъде полезен, ако резервоарът е пълен максимум наполовина, и второ, врялата вода е способна да деформира резервоара.
- Загряване на мотора. Това е най-разпространеният и лесен начин, затова се препоръчва. Но ако е работил, това е било отдавна, защото на много съвременни автомобили резервоарът за миене се намира под калника, тоест далеч от двигателя.
- Разчупване на лед. Забранено е да чупите лед, да го изваждате и да го разделяте, защото в 8 от 10 случая небрежната работа може просто да повреди не само самия резервоар, но и цялата система като цяло.
Не се вслушвайте в такива съвети, дори някои от тях да ви се струват лесни.
Как да го направя правилно?
Няма нищо критично в замръзналата течност в резервоара за измиване и следването на тези съвети ще помогне за решаването на проблема за кратко време:
- Поставяне на автомобила на топло място. Можете да поставите колата във всяка отопляема зона, където можете да се погрижите за проблема. Това могат да бъдат боксове, автомивки, гаражи, паркинги и др. При загряване на машината е важно да следите тръбата, водеща до инжекторите. При силен студ има вероятност тръбата просто да излети от фитинга. Като цяло можете просто да оставите автомобила някъде на топло място за няколко часа, така че цялата система да се загрее. Предимството на този метод е, че шофьорът ще може да загрее цялата кола.
- Добавяне на топъл антифриз към резервоара. Не е необходимо да загрявате прекалено много антифриза – достатъчно е да поставите съд с антифриз върху горещ работещ двигател за около половин час. В този случай трябва да се помни, че парите от незамръзваща течност са опасни за белите дробове.
- Използване на обикновен сешоар. Друг доста прост начин е да вземете сешоар, да го свържете и правилно да загреете тръбите с резервоара. Единственият недостатък на метода е, че няма изходи на улицата.
Описаните по-горе методи са много лесни за изпълнение, но като цяло е по-добре да не прибягвате до тях за дълго време или за постоянно. Най-добре е незабавно да закупите качествена течност против замръзване, предназначена да работи дори при ниски температури.
Мерки за превенция
За да не попаднете в ситуации, в които трябва да разтопите антифриза (независимо дали е вода или течност), си струва да запомните някои предпазни мерки:
- Необходимо е да закупите антифриз, подходящ за метеорологичните условия. Течността винаги трябва да съдържа добавки, чиста вода и алкохол. По принцип в магазините вече се продават течности, които не замръзват дори при -60 градуса.
- Замразяващата течност не трябва да се разрежда. Ясно е, че антифризът се изразходва бързо и е скъп, но все пак, дори и за икономия, не си струва да разреждате антифриза с обикновена вода. Възможно е течността да се разрежда с вода само по време на затопляне.
- Важно е да се контролира нивото на течността в резервоара. Ако автомобилният водач налее антифриз, въпреки че в резервоара все още има вода, тя ще се превърне в лед при първите студове. Следователно няма да е излишно да подготвите цялата система, преди да напълните антифриза.
Като цяло е необходимо да използвате висококачествен антифриз. Не пестете от такива неща и със сигурност не забравяйте да смените обикновената вода със специален агент навреме. Правилната грижа за автомобила и неговите основни системи ще помогне на шофьора да посрещне зимата в пълна готовност.