Как да изберем винтоверт от Кауфланд?
Винтовертът е инструмент с широко приложение. С него можете да извършвате много задачи, свързани с монтажни работи и ремонти: завинтване и развиване на винтове, както и монтаж и демонтаж на мебели, рафтове и много други. Това оборудване е приложимо не само за професионални дейности, но и за прости домакински задачи като сглобяване на шкаф или пробиване на шкафове и затова е полезно във всеки дом.
Разберете всичко за видовете инструменти, техните предимства и отличителните им черти. Тази информация ще ви помогне да не направите грешка при избора на винтоверт за дома, градината или бизнеса.
Обхват на винтоверта
Има няколко общи приложения за винтоверта:
- завинтване и развиване на различни крепежни елементи: болтове, винтове и др.;
- затягане и развиване на анкери и дюбели;
- пробиване в дърво и метал;
- смесване на течни строителни вещества;
- пробиване на отвори в различни материали.
Разновидности на винтовертите
Има няколко класа винтовертите, които се различават по своите характеристики. Кой е най-подходящ като универсален домашен инструмент?
Ако имате нужда от винтоверт само за сглобяване, производство на мебели и домакински уреди или операции с обикновени крепежни елементи, не трябва да вземете инструмент от клас „Profi“ – това ще бъде загуба на пари. По-добре е да вземете евтин и висококачествен инструмент, захранван с батерии. Предимствата на такива модели са умерена цена, малък размер и тегло и лекота на работа. Тяхната функционалност е напълно достатъчна за непрофесионалист и рядко отстъпва на професионалните инструменти.
Ако по професия сте свързани с монтаж и ремонт на мебели или имате подобно хоби (например реставрация на стари мебели), просто ви трябва професионален винтоверт. Такива устройства имат солидни размери и тегло, а предимствата им са увеличен капацитет на батерията, по-дълга работа с едно зареждане, много режими и широка гама от оборудване.
Когато избирате най-добрия инструмент, е важно да имате предвид материалите, с които ще работите често. За работа с дърво са достатъчни 350-700 оборота в минута, за твърди повърхности ( метал и др.) са необходими поне 1200 оборота в минута.
Въртящият момент на непрофесионалните устройства е приблизително 15-20 Nm. Това е достатъчно за плътни дървесни видове. Професионалните инструменти, подходящи за пробиване в по-твърди материали, имат среден въртящ момент от порядъка на 130 Nm.
Разлика между професионален и любителски инструмент има и в работното напрежение на батерията: за първия обикновено е 10,8 волта, за втория е 12 волта или повече.
Батерийните модели са много удобни за използване, тъй като движението ви не е ограничено от кабели и контакти. От друга страна захранваният от електрическата мрежа инструмент гарантира, че работата ще бъде непрекъсната и няма да очаквате такава неприятност като преждевременно изтощена батерия.
Дюзи
За да разкриете всички възможности на един винтоверт, трябва да имате набор от няколко вида дюзи или битове. Те могат да бъдат:
- шестостен (за шестостенни винтове);
- звездовиден (главно за работа с оборудване);
- кръстовиден (за самонарезни винтове);
- шпиц (за винтове);
- тристенен;
- за различни видове болтове и гайки.
Как да използвате винтоверт?
Недопустимо е използването на винтоверт (дори професионален модел) при условия на висока влажност, при дъжд и под водни пръски.
Започвайки работа с инструмента, трябва да зададете настройките за необходимия вид работа.
Препоръчително е да инсталирате и сменяте приставките, когато батерията е изключена, за да елиминирате риска от случайно активиране.
Оборудване
Повечето винтоверти са оборудвани с две батерии, калъф или пластмасов куфар за транспортиране и съхранение, захранване и накрайник/дюзи. Някои модели са допълнени с фенерче.
Изборът зависи конкретно от това за какво най-често ще използвате инструмента. Затова първоначално решете целта на покупката и тогава винтоверта ще бъде полезна и печеливша покупка за вас.